Herbarium Hotel

ZIOŁO MIESIĄCA 

ZIOŁO GRUDNIA  W HERBARIUM

SOSNA

naturalne bogactwo lasu

 

SOSNA

Czy wiesz, że:

- Z uwagi na szeroki wachlarz leczniczych substancji składowych sosna zwyczajna wykazuje wiele istotnych dla zdrowia zalet i właściwości.

- Wartościowych składników dostarcza całe drzewo sosny: pączki, młode pędy, igły, niedojrzałe (zielone) szyszki, żywica, dziegieć sosnowy,

- Należy przy tym pamiętać, że pozyskanie surowców z sosny, z których później można przygotować napar, odwar, syrop lub olejek musi odbywać się w określonym czasie, np. pączki sosny najlepiej zbierać w okresie przedwiośnia, natomiast pędy sosny (kilkucentymetrowe, okryte brązową łuską) pod koniec kwietnia lub na początku maja.

- Pączki i pędy sosny wykazują działanie wykrztuśne, rozkurczowe i przeciwbakteryjnie, natomiast olejek sosnowy, otrzymywany z igieł sosny, działa antyseptycznie i przeciwzapalnie.

- Olejek sosnowy stosuj nie tylko przy schorzeniach układu oddechowego, ale również, gdy masz: reumatyzm, nerwobóle, problemy z układem moczowym (np. zapalenie pęcherza)

- Olejek sosnowy znany jest również ze swojego korzystnego wpływu na układ nerwowy: przeciwdziała zmęczeniu, wyczerpaniu psychicznemu, dodaje energii, wykazuje działanie lekko pobudzające

Z tego też powodu osobom żyjącym w stresie polecane są regularne, przynajmniej kilkunastominutowe spacery wśród sosen, bo działają odprężająco i uspokajająco.

- W celach leczniczych wykorzystuje się jeszcze dziegieć sosnowy - sprawdza się przede wszystkim w łagodzeniu objawów chorób skóry, takich jak łojotok czy łuszczyca.

- Według badań instytutu Bioforsk w Norwegii to właśnie sosny najlepiej pochłaniają szkodliwe dla zdrowia pyły zawieszone PM, odpowiadające za pogarszanie się jakości powietrza.

- W środkowym paleogenie (ok. 40 mln lat temu), na obszarze Morza Bałtyckiego rósł tzw. „las bursztynowy” złożony z czterech gatunków sosen, które tak obficie wydzielały żywicę, że powstały z niej złoża bursztynu tzw. polskie złoto.

- W Chinach za panowania cesarza Shennonga ok. 3000 lat p.n.e., Chińczycy pijali herbatę przestrzegając ścisłego ceremoniału pod sosną, na cześć dobrego ducha mieszkającego w tym drzewie.

-W mitologii greckiej w nimfie Pitys zakochał się Pan (bóg opiekuńczy lasów i pół) i Boreasz (bóg wiatru północnego). Pitys odwzajemniła miłość Pana, na co zazdrosny Boreasz zrzucił nimfę ze skał. W miejscu, gdzie zginęła Pitys wyrosła sosna, a krople żywicy, widoczne na złamanych przez wiatr gałęziach sosny, uważano za łzy Pitys wspominającej swoją młodość i obydwu adoratorów

- Nasi przodkowie Słowianie podczas obchodzenia Święta Wiosny przyozdabiali gałąź sosnową w kwiaty i obnosili ją po domach życząc szczęścia. Uroczystość nazywała się „chodzenie z gaikiem”, „chodzenie z królewną”.

- Legenda o sośnie brata Piotra z zakonu św. Franciszka głosiła, że obserwancja (odłam franciszkanów) miała przetrwać tak długo, jak długo będzie trwać sosna posadzona przez zakonnika obok klasztoru. Według legendy sosna pozostawała bez zmian i wiecznie kwitła.

- Dla Azteków Pinus teocote (gatunek drzewa z rodziny sosnowatych) to drzewo bogów. W ofierze bogom palili aromatyczną kalafonię, pozyskiwaną z żywicy tej sosny.

- Majowie zamieszkujący Gwatemalę do czasów obecnych używają sosnowej kalafonii w obrzędach religijnych.

- Wizerunek sosny znajduje się w jednym z herbów szlacheckich – Godziembie. Sosna w heraldyce oznacza sprawiedliwość, szlachetność i szczerość właściciela.

- Sosna zwyczajna jest drzewem narodowym Szkocji.

- Sosna wejmutka jest symbolem amerykańskiego stanu Maine.

- Sosna obejmuje niemal 115 gatunków drzew i krzewów.

- Najbardziej sędziwy wiek osiągają okazy sosny długowiecznej (Pinus longaeva) rosnące w Górach Białych (ponad 4700 lat).

- Największe rozmiary, powyżej 80 m wysokości, osiągają sosny Lamberta (Pinus lambertiana).

- Sosna zwyczajna stanowi w Polsce około 65-70% drzewostanów.

- W Polsce sosna zwyczajna rośnie pospolicie wszędzie, jedynie swoim naturalnym zasięgiem nie obejmuje Bieszczadów.

- Najstarsza sosna zwyczajna rośnie w Mińsku Mazowieckim liczy 360-375 lat, od 2016r. sosna nosi imię Wszebory.

- Najwyższa sosna zwyczajna rośnie w Puszczy Białowieskiej i ma ponad 45 m wysokości.

- Najgrubsza sosna zwyczajna jednopienna rośnie w gminie Człopa jej obwód to 4,20 m obwodu, natomiast wielopienne rekordzistka to sosna Rzepicha w gminie Sulechów obwód jej 5-krotnego pnia 5,68 m w obwodzie.

- 60-letnia sosna zwyczajna produkuje w ciągu doby tyle tlenu, ile wynosi dobowe zapotrzebowanie tego pierwiastka dla 3 osób, czyli 1350-1800 litrów.

- We wsi Nowe Czarnowo i Elektrowni Dolna Odra w powiecie gryfińskim znajduje się zbiorowisko sosen zwane Krzywym Lasem. Występuje tam około 100 sosen z bardzo zdeformowanymi pniami w kształcie płóz do foteli bujanych.

 

Sprawdź w jakich odsłonach pojawiło się ZIOŁO MIESIĄCA w naszym Hotelu.

 

RESTAURACJA 

Sosnowy creme brulle z konfiturą z owoców czarnego bzu

 

LOBBY BAR 

SMAK LASU

         herbata earl grey z sosną /miód / cytryna

SOSNOWE WHISKY SOUR

         nalewka z sosny / whisky Glenlivet / syrop cukrowy / sok z cytryny / białko

 

Herbal SPA 

KĄPIEL SOSNOWO-ZIOŁOWA Z MASAŻEM SKÓRY GŁOWY I KARKU DLA DWOJGA

Rozgrzewająca, aromatyczna kąpiel w sosnowo-ziołowym naparze w wannie bali, stymuluje układ odpornościowy, oczyszcza i działa uspokajająco.

 

Zostań ZIOŁOmaniakiem i spróbuj wszystkiego :) 

Napisz do nas 

* wartości wymagane

Rezerwuj onlineRezerwuj

Newsletter

Zapisz się na darmowy newsletter. Otrzymasz drogą elektroniczną informacje o aktualnych promocjach, rabatach i konkursach.

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, by otrzymywać najnowsze informacje dotyczące ofert i wybierz jedną z korzyści.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij