Herbarium Hotel

ZIOŁO MIESIĄCA 

ZIOŁO CZERWCA  W HERBARIUM

MNISZEK LEKARSKI

 

MNISZEK

 

Czy wiesz, że:

- Mniszek lekarski, popularnie zwany dmuchawcem, mniszkiem pospolitym lub (błędnie) mleczem. Uważany jest za chwast polny i łąkowy, choć jest jednym z najbardziej uniwersalnych ziół leczniczych. Mniszek rośnie dziko przy drogach, w zaroślach i łąkach nie tylko w Polsce, ale w zasadzie w całej Europie, a także w Azji i obu Amerykach.

- Nazwa "mniszek" nawiązuje do wygolonej głowy mnicha i jest kalką nazwy "caput monachi" z XVI wieku. Co ciekawe, w samym języku niemieckim funkcjonuje około 500 nazw na dmuchawiec!

- Mniszek lekarski to skarbnica witamin i minerałów. Ma on bowiem właściwości prozdrowotne dzięki zawartości takich składników jak: witaminy z grupy B, witamina A, C i D, minerały: potas, magnez, krzem, żelazo, garbniki, flawonoidy, inulina, triterpeny, kwas krzemowy, kwas chlorogenowy.

- W lecznictwie można wykorzystywać zarówno kwiaty, jak i liście, łodygi i korzenie tej rośliny. Najbogatszy w substancje lecznicze jest korzeń. Zawiera gorzkie laktony seskwiterpenowe, inulinę, a także dużo potasu.

- Mniszek to roślina o największej liczbie nazw ludowych – w Polsce funkcjonuje też jako lwi ząb, wilczy ząb, żabi kwiat, popia główka, ślepota, bóle oczy czy podmuch, chociaż używa się ich już coraz rzadziej.

- Mniszek lekarski należy do roślin miododajnych. Długi, bo około 30–dniowy okres kwitnienia pozwala pszczołom na dłuższy dostęp do pyłku i nektaru. Spekuluje się, iż wydajność miodowa z kwiatów mniszka wynosi ok. 20 kg miodu z hektara porośniętego tą rośliną. Miód mniszkowy ma jasnożółty kolor i szybko się krystalizuje.

- Napar i miód to nie wszystko, co możemy przygotować z tej rośliny. Świetnie sprawdza się też jako dodatek do różnych potraw, na przykład: zielone części do sałatek (goryczka jest najmniej wyczuwalna w młodych listkach), do zielonych koktajli (miksowanie w blenderze z owocami lub odrobiną tłuszczu np. w orzechach, całkowicie pozbawia go goryczki), goryczka mniszka znakomicie współgra np. z pesto, a korzenie po ususzeniu i zmieleniu mogą być wykorzystywane jako zamiennik kaw.

 

Sprawdź w jakich odsłonach pojawiło się ZIOŁO MIESIĄCA w naszym Hotelu.

 

RESTAURACJA 

Miodownik z mniszka lekarskiego  / kwaśna śietana / orzechy wloskie

 

LOBBY BAR 

Old Fashioned z miodem pitnym

Zielona herbata mrożona z miodem z mniszka lekarskiego

 

Herbal SPA 

Mniszek Lekarski – odprężenie i relaks

Zabieg obejmuje; 

- kąpiel stóp z dodatkiem mniszka lekarskiego połączona z autorskim masażem obręczy barkowej i karku – odświeża i odpręża

- relaksujący masaż całego ciała z użyciem ciepłej, ziołowej kompozycji przenosi w stan błogiego relaksu i ukojenia

 

Zostań ZIOŁOmaniakiem i spróbuj wszystkiego :) 

Napisz do nas 

* wartości wymagane

Rezerwuj onlineRezerwuj

Newsletter

Zapisz się na darmowy newsletter. Otrzymasz drogą elektroniczną informacje o aktualnych promocjach, rabatach i konkursach.

Newsletter

Zapisz się do Newslettera, by otrzymywać najnowsze informacje dotyczące ofert i wybierz jedną z korzyści.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij